Przeziębienie – objawy, leczenie, kiedy do lekarza?

Istnieje wiele groźniejszych jednostek chorobowych, ale to ono jest najczęstszą dolegliwością dotykającą przeważającą część populacji świata kilka razy w roku. Przeziębienie – bo i nim mowa – zbiera największe żniwo w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, i potrafi bardzo obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Czy poza dyskomfortem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla zdrowia? Poniżej przedstawiamy przyczyny, objawy i sposoby leczenia przeziębienia.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie oznacza zespół objawów charakterystycznych dla zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, czyli katar, kaszel, ból gardła i złe samopoczucie.

Przyczyny

Za całe to zło odpowiada ponad 200 gatunków wirusów (najczęściej rynowirusy, ale też koronawirusy i inne, w tym wirusy grypy), co tłumaczy wysoką częstotliwość występowania przeziębień. Zdarza się, że jedna osoba zachoruje kilka razy w roku!

Mechanizm przeziębiania się

Przeziębiamy się na kilka sposobów:

 • Drogą kropelkową – wówczas dany wirus trafia do organizmu poprzez nos – przy wdychaniu powietrza z drobnymi kropelkami zakażonej wydzieliny (od kogoś już chorego, kto kicha lub kaszle w naszej obecności),
 • Drogą bezpośredniego kontaktu – przytulając, całując lub dotykając przeziębionej osoby i przedmiotów, z którymi miała ona styczność,
 • Drogą pokarmową – niektóre wirusy mogą być obecne w jedzeniu.

Objawy

Przeziębienie zaczyna się od złego samopoczucia i suchości w nosie na skutek inwazji wirusów na jego błonę śluzową. Potem pora na ból gardła, chrypkę, katar i kichanie. Po około 2 dniach gardło przestaje boleć, lecz wodnisty katar gęstnieje i zmienia kolor na żółty lub zielony, czasem pojawia się i kaszel. Możliwy jest również stan podgorączkowy (temperatura ciała podwyższona do 37-38 stopni), najczęściej u dzieci.
Objawy utrzymują się do tygodnia, a kulminacja ma miejsce w 3-4 dniu. Potem przeziębienie zaczyna ustępować, choć u niektórych pacjentów kaszel/katar potrafią trwać jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.

Jak się leczyć?

Brak leków na przeziębienie. To infekcja wirusowa, dlatego na nic zdadzą się antybiotyki!
Pozostaje łagodzenie dokuczliwych objawów przeziębienia poprzez:

 • Zażywanie odpoczynku i nieforsowanie organizmu (leżenie w łóżku, zwolnienie z pracy/szkoły, o ile istnieje taka możliwość).
 • Nawadnianie organizmu, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze.
 • Inhalacje ciepłym, nawilżonym powietrzem.
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zgodnie z zaleceniami na ulotce.
 • Stosowanie środków obkurczających błony śluzowe nosa i ułatwiających odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Nieocenione w walce z przeziębieniem są również tradycyjne domowe sposoby znane od pokoleń. Najpopularniejsze to:

 • Herbata z cytryną bogatą w witaminę C, miodem pełnym mikroelementów i rozgrzewającym imbirem.
 • Gorące mleko osłodzone miodem i wzbogacone bakteriobójczym czosnkiem.
 • Napotny napar z lipy, dzikiego bzu i rumianku.

A może to grypa?

Grypa to coś więcej. Typowe dla niej są bóle mięśni i stawów, charakterystyczny ból głowy w okolicach czoła i oczu, gorączka powyżej 38 stopni, męczący kaszel i zatkany nos, często bez kataru.

Kiedy do lekarza?

Samopoczucie zamiast się poprawiać może też ulegać pogorszeniu. Konsultacja w gabinecie lekarskim jest bezwzględnie konieczna, gdy:

 • objawy przeziębienia nie mijają i przypominają grypę,
 • gorączka powróciła po kilku dniach poprawy,
 • pojawiły się duszności,
 • odkrztuszana wydzielina ma domieszkę krwi,
 • w klatce piersiowej pojawił się ból,
 • serce zaczęło bić niemiarowo,
 • występują zaburzenia świadomości, drgawki, a ciśnienie tętnicze spada.

Przeziębienia nie wolno bagatelizować u osób cierpiących na choroby przewlekłe, osób w podeszłym wieku i małych dzieci. Zawsze zaleca się im kontakt lekarzem pierwszego kontaktu.

Udostępnij:

Więcej:

W czym może pomóc nam neurolog?

Neurolog to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorób układu nerwowego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do neurologa mogą skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: drętwienie kończyn, bóle głowy, problemy z pamięcią, utratę równowagi czy drgawki. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak neurolog może pomóc pacjentom zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz jakie nowoczesne metody leczenia są stosowane w tej dziedzinie medycyny.

Czytaj dalej »

Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja to zaburzenie psychiczne, które może mieć zauważalny wpływ na zdrowie, jakość życia oraz funkcjonowanie jednostki. W niniejszym artykule skupimy się na przyczynach powstawania depresji. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków na świecie, zrozumienie przyczyn tego zaburzenia jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii leczenia.

Czytaj dalej »