Istnieje wiele groźniejszych jednostek chorobowych, ale to ono jest najczęstszą dolegliwością dotykającą przeważającą część populacji świata kilka razy w roku. Przeziębienie – bo i nim mowa – zbiera największe żniwo w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, i potrafi bardzo obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Czy poza dyskomfortem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla zdrowia? Poniżej przedstawiamy przyczyny, objawy i sposoby leczenia przeziębienia.
Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie oznacza zespół objawów charakterystycznych dla zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, czyli katar, kaszel, ból gardła i złe samopoczucie.
Przyczyny
Za całe to zło odpowiada ponad 200 gatunków wirusów (najczęściej rynowirusy, ale też koronawirusy i inne, w tym wirusy grypy), co tłumaczy wysoką częstotliwość występowania przeziębień. Zdarza się, że jedna osoba zachoruje kilka razy w roku!
Mechanizm przeziębiania się
Przeziębiamy się na kilka sposobów:
- Drogą kropelkową – wówczas dany wirus trafia do organizmu poprzez nos – przy wdychaniu powietrza z drobnymi kropelkami zakażonej wydzieliny (od kogoś już chorego, kto kicha lub kaszle w naszej obecności),
- Drogą bezpośredniego kontaktu – przytulając, całując lub dotykając przeziębionej osoby i przedmiotów, z którymi miała ona styczność,
- Drogą pokarmową – niektóre wirusy mogą być obecne w jedzeniu.
Objawy
Przeziębienie zaczyna się od złego samopoczucia i suchości w nosie na skutek inwazji wirusów na jego błonę śluzową. Potem pora na ból gardła, chrypkę, katar i kichanie. Po około 2 dniach gardło przestaje boleć, lecz wodnisty katar gęstnieje i zmienia kolor na żółty lub zielony, czasem pojawia się i kaszel. Możliwy jest również stan podgorączkowy (temperatura ciała podwyższona do 37-38 stopni), najczęściej u dzieci.
Objawy utrzymują się do tygodnia, a kulminacja ma miejsce w 3-4 dniu. Potem przeziębienie zaczyna ustępować, choć u niektórych pacjentów kaszel/katar potrafią trwać jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.
Jak się leczyć?
Brak leków na przeziębienie. To infekcja wirusowa, dlatego na nic zdadzą się antybiotyki!
Pozostaje łagodzenie dokuczliwych objawów przeziębienia poprzez:
- Zażywanie odpoczynku i nieforsowanie organizmu (leżenie w łóżku, zwolnienie z pracy/szkoły, o ile istnieje taka możliwość).
- Nawadnianie organizmu, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze.
- Inhalacje ciepłym, nawilżonym powietrzem.
- Przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zgodnie z zaleceniami na ulotce.
- Stosowanie środków obkurczających błony śluzowe nosa i ułatwiających odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.
Nieocenione w walce z przeziębieniem są również tradycyjne domowe sposoby znane od pokoleń. Najpopularniejsze to:
- Herbata z cytryną bogatą w witaminę C, miodem pełnym mikroelementów i rozgrzewającym imbirem.
- Gorące mleko osłodzone miodem i wzbogacone bakteriobójczym czosnkiem.
- Napotny napar z lipy, dzikiego bzu i rumianku.
A może to grypa?
Grypa to coś więcej. Typowe dla niej są bóle mięśni i stawów, charakterystyczny ból głowy w okolicach czoła i oczu, gorączka powyżej 38 stopni, męczący kaszel i zatkany nos, często bez kataru.
Kiedy do lekarza?
Samopoczucie zamiast się poprawiać może też ulegać pogorszeniu. Konsultacja w gabinecie lekarskim jest bezwzględnie konieczna, gdy:
- objawy przeziębienia nie mijają i przypominają grypę,
- gorączka powróciła po kilku dniach poprawy,
- pojawiły się duszności,
- odkrztuszana wydzielina ma domieszkę krwi,
- w klatce piersiowej pojawił się ból,
- serce zaczęło bić niemiarowo,
- występują zaburzenia świadomości, drgawki, a ciśnienie tętnicze spada.
Przeziębienia nie wolno bagatelizować u osób cierpiących na choroby przewlekłe, osób w podeszłym wieku i małych dzieci. Zawsze zaleca się im kontakt lekarzem pierwszego kontaktu.