e-recepta transgraniczna – jakie leki, oraz jak działa?

Mieszkasz za granicą, a potrzebujesz receptę na przyjmowane leki? A może wyjeżdżasz i chcesz mieć możliwość zrealizowania recepty wystawionej w Polsce? Rozwiązaniem jest e-recepta transgraniczna. Zobacz, jak to działa.
e-recepta

Jeszcze do niedawna wykupienie za granicą leku przepisanego przez lekarza w Polsce wielokrotnie wiązało się z problemami lub było wręcz niemożliwe. Dzięki wprowadzeniu e-recepty transgranicznej od niedawna polscy obywatele mogą realizować e-recepty w kilku krajach UE i EFTA, a ich lista stale się poszerza.

Czym jest e-recepta transgraniczna?

Jest to recepta w formie elektronicznej, którą możesz zrealizować w innym państwie niż to, w którym została wystawiona. Obecnie taką możliwość mają pacjenci przebywający w Finlandii, Portugalii, Chorwacji, Estonii i Hiszpanii. Co ważne, nawet jeśli w Polsce lek, który chcesz wykupić, jest objęty refundacją, to w zagranicznej aptece musisz za niego zapłacić 100% ceny. Po powrocie do kraju możesz jednak ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do NFZ. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziesz tutaj: NFZ – zwrot kosztów. Pamiętaj też, że w przypadku takich recept musisz od razu wykupić wszystkie leki, które są na niej zlecone, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji.

E-recepty transgraniczne mogą być wystawiane dla pełnoletnich pacjentów. Jeśli potrzebujesz recepty transgranicznej dla swojego dziecka, to Twój lekarz musi ją wystawić w formie papierowej.

Co musi zawierać recepta transgraniczna?

E-receptę transgraniczną można zrealizować jedynie, jeśli jest prawidłowo wystawiona. Musi ona zawierać poniższe dane:

Dane osobowe i adresowe:

  • imię (lub imiona) i nazwisko osoby, na którą jest wystawiona
  • datę urodzenia
  • dane osoby wystawiającej receptę: imię/imiona i nazwisko, tytuł zawodowy, dane do bezpośredniego kontaktu
  • adres miejsca udzielenia świadczenia: miejscowość, ulica, numer budynku/lokalu oraz oznaczenie „Polska”

Informacje o leku lub produkcie:

  • nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) w przypadku produktu leczniczego lub nazwę handlową (własną)
  • postać
  • moc
  • sposób dawkowania
  • datę wystawienia recepty

Kto może wystawić e-receptę transgraniczną?

Recepta transgraniczna wystawiana jest na takich samych zasadach, jak zwykłe recepty, może ją więc wystawić każdy lekarz.

Na jakie leki mogę otrzymać e-receptę transgraniczną?

Lekarz może wystawić e-receptę transgraniczną na określony katalog leków. Mogą to być leki z kategorii „Rp” – czyli wydawane z przepisu lekarza lub leki OTC – wydawane bez przepisu lekarza. Dotyczy to zarówno leków nierefundowanych, jak i refundowanych. Nie ma możliwości wystawienia takiej recepty na:

  • Leki psychotropowe lub odurzające
  • Leki recepturowe
  • Produkty lecznicze z kategorii „Rpz”, czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania
  • Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Co muszę zrobić, żeby otrzymać e-receptę transgraniczną?

Jeśli chcesz zrealizować receptę za granicą jedyne, co musisz zrobić to mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i po zalogowaniu się na nie, wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj: pacjent.gov.pl – e-recepta transgraniczna.

Udostępnij:

Więcej:

W czym może pomóc nam neurolog?

Neurolog to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorób układu nerwowego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do neurologa mogą skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: drętwienie kończyn, bóle głowy, problemy z pamięcią, utratę równowagi czy drgawki. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak neurolog może pomóc pacjentom zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz jakie nowoczesne metody leczenia są stosowane w tej dziedzinie medycyny.

Czytaj dalej »

Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja to zaburzenie psychiczne, które może mieć zauważalny wpływ na zdrowie, jakość życia oraz funkcjonowanie jednostki. W niniejszym artykule skupimy się na przyczynach powstawania depresji. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków na świecie, zrozumienie przyczyn tego zaburzenia jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii leczenia.

Czytaj dalej »