e-recepta transgraniczna – jakie leki, oraz jak działa?

Mieszkasz za granicą, a potrzebujesz receptę na przyjmowane leki? A może wyjeżdżasz i chcesz mieć możliwość zrealizowania recepty wystawionej w Polsce? Rozwiązaniem jest e-recepta transgraniczna. Zobacz, jak to działa.
e-recepta

Jeszcze do niedawna wykupienie za granicą leku przepisanego przez lekarza w Polsce wielokrotnie wiązało się z problemami lub było wręcz niemożliwe. Dzięki wprowadzeniu e-recepty transgranicznej od niedawna polscy obywatele mogą realizować e-recepty w kilku krajach UE i EFTA, a ich lista stale się poszerza.

Czym jest e-recepta transgraniczna?

Jest to recepta w formie elektronicznej, którą możesz zrealizować w innym państwie niż to, w którym została wystawiona. Obecnie taką możliwość mają pacjenci przebywający w Finlandii, Portugalii, Chorwacji, Estonii i Hiszpanii. Co ważne, nawet jeśli w Polsce lek, który chcesz wykupić, jest objęty refundacją, to w zagranicznej aptece musisz za niego zapłacić 100% ceny. Po powrocie do kraju możesz jednak ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do NFZ. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziesz tutaj: NFZ – zwrot kosztów. Pamiętaj też, że w przypadku takich recept musisz od razu wykupić wszystkie leki, które są na niej zlecone, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji.

E-recepty transgraniczne mogą być wystawiane dla pełnoletnich pacjentów. Jeśli potrzebujesz recepty transgranicznej dla swojego dziecka, to Twój lekarz musi ją wystawić w formie papierowej.

Co musi zawierać recepta transgraniczna?

E-receptę transgraniczną można zrealizować jedynie, jeśli jest prawidłowo wystawiona. Musi ona zawierać poniższe dane:

Dane osobowe i adresowe:

 • imię (lub imiona) i nazwisko osoby, na którą jest wystawiona
 • datę urodzenia
 • dane osoby wystawiającej receptę: imię/imiona i nazwisko, tytuł zawodowy, dane do bezpośredniego kontaktu
 • adres miejsca udzielenia świadczenia: miejscowość, ulica, numer budynku/lokalu oraz oznaczenie „Polska”

Informacje o leku lub produkcie:

 • nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) w przypadku produktu leczniczego lub nazwę handlową (własną)
 • postać
 • moc
 • sposób dawkowania
 • datę wystawienia recepty

Kto może wystawić e-receptę transgraniczną?

Recepta transgraniczna wystawiana jest na takich samych zasadach, jak zwykłe recepty, może ją więc wystawić każdy lekarz.

Na jakie leki mogę otrzymać e-receptę transgraniczną?

Lekarz może wystawić e-receptę transgraniczną na określony katalog leków. Mogą to być leki z kategorii „Rp” – czyli wydawane z przepisu lekarza lub leki OTC – wydawane bez przepisu lekarza. Dotyczy to zarówno leków nierefundowanych, jak i refundowanych. Nie ma możliwości wystawienia takiej recepty na:

 • Leki psychotropowe lub odurzające
 • Leki recepturowe
 • Produkty lecznicze z kategorii „Rpz”, czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania
 • Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Co muszę zrobić, żeby otrzymać e-receptę transgraniczną?

Jeśli chcesz zrealizować receptę za granicą jedyne, co musisz zrobić to mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i po zalogowaniu się na nie, wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj: pacjent.gov.pl – e-recepta transgraniczna.

Udostępnij:

Więcej:

E-recepta – co to jest, jak działa, dlaczego warto?

E-recepta lub elektroniczna recepta to internetowy sposób generowania recept. Oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi, ponieważ pomaga zmniejszyć liczbę błędów i usprawnić proces. Dzięki e-receptom lekarze mogą łatwo wysyłać recepty bezpośrednio do aptek za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Eliminuje to papierkową robotę i upraszcza proces zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców. Ponadto e-recepty są bezpieczne i pozwalają na lepsze śledzenie leków, aby zapewnić, że każdy przyjmuje właściwe leki na czas zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czytaj dalej »

Kiedy warto skonsultować się z psychologiem?

Zastanawiasz się, kiedy warto skonsultować się z psychologiem? W dzisiejszym świecie ludzie mają coraz więcej problemów i stresów. Wiele osób szuka pomocy u specjalistów, takich jak psychologowie, aby zrozumieć swoje problemy i znaleźć rozwiązania. Psychologowie zajmują się diagnozowaniem i leczeniem osób borykających się z problemami psychicznymi, emocjonalnymi, czy adaptacyjnymi.

Czytaj dalej »

Angina – przyczyny, objawy, leczenie

Angina jest chorobą zakaźną, która atakuje gardło i migdałki. Jest ona wywoływana przez zakażenie bakteriami lub wirusami i może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, gdy osoba cierpiąca na anginę kaszle lub kicha.

Czytaj dalej »