e-recepta transgraniczna – jakie leki, oraz jak działa?

Mieszkasz za granicą, a potrzebujesz receptę na przyjmowane leki? A może wyjeżdżasz i chcesz mieć możliwość zrealizowania recepty wystawionej w Polsce? Rozwiązaniem jest e-recepta transgraniczna. Zobacz, jak to działa.
e-recepta

Jeszcze do niedawna wykupienie za granicą leku przepisanego przez lekarza w Polsce wielokrotnie wiązało się z problemami lub było wręcz niemożliwe. Dzięki wprowadzeniu e-recepty transgranicznej od niedawna polscy obywatele mogą realizować e-recepty w kilku krajach UE i EFTA, a ich lista stale się poszerza.

Czym jest e-recepta transgraniczna?

Jest to recepta w formie elektronicznej, którą możesz zrealizować w innym państwie niż to, w którym została wystawiona. Obecnie taką możliwość mają pacjenci przebywający w Finlandii, Portugalii, Chorwacji, Estonii i Hiszpanii. Co ważne, nawet jeśli w Polsce lek, który chcesz wykupić, jest objęty refundacją, to w zagranicznej aptece musisz za niego zapłacić 100% ceny. Po powrocie do kraju możesz jednak ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do NFZ. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziesz tutaj: NFZ – zwrot kosztów. Pamiętaj też, że w przypadku takich recept musisz od razu wykupić wszystkie leki, które są na niej zlecone, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji.

E-recepty transgraniczne mogą być wystawiane dla pełnoletnich pacjentów. Jeśli potrzebujesz recepty transgranicznej dla swojego dziecka, to Twój lekarz musi ją wystawić w formie papierowej.

Co musi zawierać recepta transgraniczna?

E-receptę transgraniczną można zrealizować jedynie, jeśli jest prawidłowo wystawiona. Musi ona zawierać poniższe dane:

Dane osobowe i adresowe:

 • imię (lub imiona) i nazwisko osoby, na którą jest wystawiona
 • datę urodzenia
 • dane osoby wystawiającej receptę: imię/imiona i nazwisko, tytuł zawodowy, dane do bezpośredniego kontaktu
 • adres miejsca udzielenia świadczenia: miejscowość, ulica, numer budynku/lokalu oraz oznaczenie „Polska”

Informacje o leku lub produkcie:

 • nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) w przypadku produktu leczniczego lub nazwę handlową (własną)
 • postać
 • moc
 • sposób dawkowania
 • datę wystawienia recepty

Kto może wystawić e-receptę transgraniczną?

Recepta transgraniczna wystawiana jest na takich samych zasadach, jak zwykłe recepty, może ją więc wystawić każdy lekarz.

Na jakie leki mogę otrzymać e-receptę transgraniczną?

Lekarz może wystawić e-receptę transgraniczną na określony katalog leków. Mogą to być leki z kategorii „Rp” – czyli wydawane z przepisu lekarza lub leki OTC – wydawane bez przepisu lekarza. Dotyczy to zarówno leków nierefundowanych, jak i refundowanych. Nie ma możliwości wystawienia takiej recepty na:

 • Leki psychotropowe lub odurzające
 • Leki recepturowe
 • Produkty lecznicze z kategorii „Rpz”, czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania
 • Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Co muszę zrobić, żeby otrzymać e-receptę transgraniczną?

Jeśli chcesz zrealizować receptę za granicą jedyne, co musisz zrobić to mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i po zalogowaniu się na nie, wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj: pacjent.gov.pl – e-recepta transgraniczna.

Udostępnij:

Więcej:

Teleporady w pediatrii-nowoczesna opieka dla dzieci

W dzisiejszym dynamicznym świecie znalezienie równowagi między zapewnieniem kompleksowej opieki zdrowotnej dla dzieci a dostosowaniem się do współczesnych trendów technologicznych stało się wyzwaniem. Teleporady w pediatrii wyłaniają się jako innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko ułatwia dostęp do opieki, ale także spełnia oczekiwania rodziców i zabezpiecza zdrowie najmłodszych członków społeczeństwa.

Czytaj dalej »

Telemedycyna – rewolucja w dostępie do opieki zdrowotnej

W dzisiejszym dynamicznym świecie telemedycyna wyłania się jako kluczowy gracz, odmieniający krajobraz opieki zdrowotnej. Ten obszar medycyny, łączący technologię z opieką zdrowotną, nie tylko przekształca tradycyjne podejście do leczenia, ale także zrewolucjonizował dostępność do usług medycznych. Telemedycyna nie jest już jedynie eksperymentem, lecz staje się integralną częścią systemu opieki zdrowotnej, przynosząc szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i profesjonalistów medycznych.

Czytaj dalej »

Psychologia zdrowia-związek między umysłem a ciałem

W dzisiejszym społeczeństwie zaczynamy coraz bardziej doceniać wpływ psychiki na nasze zdrowie fizyczne. Koncepcja związku między umysłem a ciałem, znana jako psychologia zdrowia, podkreśla istotną rolę, jaką nasze myśli, uczucia i stany emocjonalne odgrywają w utrzymaniu równowagi zdrowia.

Czytaj dalej »