Potrzebujesz pomocy? Umów się:
Przyczyny depresji
Depresja może mieć wiele przyczyn, wynikających zarówno z czynników biologicznych, jak i środowiskowych, jak również indywidualnych, rodzajów i kombinacji przyczyn depresji. Wśród głównych przyczyn depresji można wymienić:
Predyspozycje genetyczne
Depresja może mieć podłoże genetyczne. Bardzo często w rodzinach, gdzie popełnianie samobójstw oraz zaburzenia depresyjne są równie częste, następne pokolenia są równie podatne na wpadnięcie w tę przypadłość. Dowodami na to są badania naukowe dowodzące istnienia konkretnej sekwencji genów powodującej skłonność do depresji.
Zaburzenia neurochemiczne
W depresji biorą udział również białka mózgowe wraz z serotonina, noradrenalina oraz dopamina. Zdefiniowane zostały procesy, dzięki którym cząsteczki te zmieniają układ nerwowy osoby chorującej powodując objawy depresji.
Osobowość
Cechy osobowości biorące w udziale w powstaniu depresji to przede wszystkim tendencja do pesymizmu, niska samoocena, nadwrażliwość krytyczna do odrzucenia czy też tendencja do rezygnacji i wycofania.
Stres i przeżycia traumatyczne
W życiu większość osób przeżywa stres, jednak negatywne doświadczenia życiowe takie jak życie w toksycznym środowisku, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby wetknąć mogą w zaburzenie depresyjne.
Choroby somatyczne
Choroby somatyczne, takie jak choroby tarczycy, choroby serca czy również nieuzyskiwanie całkowitego relaksu również czynią swoje sprawiając, że człowiek popada w depresję.
Objawy depresji
Depresja objawia się różnymi symptomami, które różnią się w zależności od indywidualnych doświadczeń każdej osoby. Za typowe objawy depresji uważa się:
- Poczucie smutku, pustki, beznadziei czy zobojętnienia,
- Utrata zainteresowań, brak radości życia,
- Zmiany apetytu i wagi,
- Problemy ze snem: bezsenność lub nadmierna senność,
- Zmniejszona energia, ciągłe zmęczenie i osłabienie,
- Utrata pewności siebie, poczucie winy czy bezwartościowości,
- Trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji i myśleniu,
- Zwiększona drażliwość oraz agresja,
- Objawy somatyczne: bóle głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, wpływ na układ odpornościowy.
Leczenie depresji
Psychoterapia
Psychoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia depresji. Działanie psychoterapii opiera się na systematycznych rozmowach z pacjentem i ma na celu zrozumienie przyczyn depresji oraz nauczenie technik radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Jest to proces terapeutyczny prowadzony przez specjalistę, pomaga pacjentowi zrozumieć i radzić sobie z emocjami. Terapia wykorzystywana w leczeniu depresji bardzo często opiera się na:
– terapii poznawczej
– terapii behawioralnej
– terapii interpersonalnej
Leki antydepresyjne
Drugi filar leczenia depresji stanowią leki psychotropowe, zwłaszcza leki antydepresyjne, które oddziałują na poziom neuroprzekaźników w mózgu.