Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja to zaburzenie psychiczne, które może mieć zauważalny wpływ na zdrowie, jakość życia oraz funkcjonowanie jednostki. W niniejszym artykule skupimy się na przyczynach powstawania depresji. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków na świecie, zrozumienie przyczyn tego zaburzenia jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii leczenia.

Potrzebujesz pomocy? Umów się:

Przyczyny depresji

Depresja może mieć wiele przyczyn, wynikających zarówno z czynników biologicznych, jak i środowiskowych, jak również indywidualnych, rodzajów i kombinacji przyczyn depresji. Wśród głównych przyczyn depresji można wymienić:

Predyspozycje genetyczne

Depresja może mieć podłoże genetyczne. Bardzo często w rodzinach, gdzie popełnianie samobójstw oraz zaburzenia depresyjne są równie częste, następne pokolenia są równie podatne na wpadnięcie w tę przypadłość. Dowodami na to są badania naukowe dowodzące istnienia konkretnej sekwencji genów powodującej skłonność do depresji.

Zaburzenia neurochemiczne

W depresji biorą udział również białka mózgowe wraz z serotonina, noradrenalina oraz dopamina. Zdefiniowane zostały procesy, dzięki którym cząsteczki te zmieniają układ nerwowy osoby chorującej powodując objawy depresji.

Osobowość

Cechy osobowości biorące w udziale w powstaniu depresji to przede wszystkim tendencja do pesymizmu, niska samoocena, nadwrażliwość krytyczna do odrzucenia czy też tendencja do rezygnacji i wycofania.

Stres i przeżycia traumatyczne

W życiu większość osób przeżywa stres, jednak negatywne doświadczenia życiowe takie jak życie w toksycznym środowisku, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby wetknąć mogą w zaburzenie depresyjne.

Choroby somatyczne

Choroby somatyczne, takie jak choroby tarczycy, choroby serca czy również nieuzyskiwanie całkowitego relaksu również czynią swoje sprawiając, że człowiek popada w depresję.

Objawy depresji

Depresja objawia się różnymi symptomami, które różnią się w zależności od indywidualnych doświadczeń każdej osoby. Za typowe objawy depresji uważa się:

  • Poczucie smutku, pustki, beznadziei czy zobojętnienia,
  • Utrata zainteresowań, brak radości życia,
  • Zmiany apetytu i wagi,
  • Problemy ze snem: bezsenność lub nadmierna senność,
  • Zmniejszona energia, ciągłe zmęczenie i osłabienie,
  • Utrata pewności siebie, poczucie winy czy bezwartościowości,
  • Trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji i myśleniu,
  • Zwiększona drażliwość oraz agresja,
  • Objawy somatyczne: bóle głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, wpływ na układ odpornościowy.

Leczenie depresji

Psychoterapia

Psychoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia depresji. Działanie psychoterapii opiera się na systematycznych rozmowach z pacjentem i ma na celu zrozumienie przyczyn depresji oraz nauczenie technik radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Jest to proces terapeutyczny prowadzony przez specjalistę, pomaga pacjentowi zrozumieć i radzić sobie z emocjami. Terapia wykorzystywana w leczeniu depresji bardzo często opiera się na:

– terapii poznawczej

– terapii behawioralnej

– terapii interpersonalnej

Leki antydepresyjne

Drugi filar leczenia depresji stanowią leki psychotropowe, zwłaszcza leki antydepresyjne, które oddziałują na poziom neuroprzekaźników w mózgu.

Udostępnij:

Więcej:

W czym może pomóc nam neurolog?

Neurolog to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorób układu nerwowego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do neurologa mogą skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: drętwienie kończyn, bóle głowy, problemy z pamięcią, utratę równowagi czy drgawki. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak neurolog może pomóc pacjentom zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz jakie nowoczesne metody leczenia są stosowane w tej dziedzinie medycyny.

Czytaj dalej »