Katar zatokowy – przyczyny, leczenie, objawy – co pomaga?

Katar każdorazowo utrudnia życie chorego, ponieważ zaburza naturalny sposób oddychania. Spośród wielu jego odmian jedna charakteryzuje się dodatkowym bólem w okolicach czoła, niemożliwością wydmuchania wydzieliny i nieustannym uczuciem zatkanego nosa. To katar zatokowy.
woman, sneeze, blowing nose-699004.jpg

Potrzebujesz pomocy? Umów się:

Czy poza dużym dyskomfortem niesie jakieś zdrowotne konsekwencje? Co go powoduje i w jaki sposób leczyć tę odmianę kataru?
Najważniejsze fakty w poniższym artykule.

Czym jest katar zatokowy?

Gęsta zielona lub żółta wydzielina z nosa, czyli katar zatokowy, to efekt zapalenia zatok przynosowych. Do choroby dochodzi wskutek wniknięcia do organizmu wirusów powodujących zwykłe przeziębienie. W sytuacji, gdy nieżyt nosa przybiera ostrą postać, ujście zatok zostaje zatkane, a wewnątrz namnażają się bakterie.

Jak się objawia?

Katar zatokowy powoduje bardzo złe samopoczucie: trudno go usunąć, bo spływa on do gardła, podrażniając przy tym śluzówkę. Stąd chrypka, kaszel, a czasami nawet mdłości i wymioty.
Zalegająca wydzielina zaburza odczuwanie zapachów i smaku oraz – przede wszystkim – powoduje uczucie rozpierania czoła i ból głowy, który nasila się przy pochylaniu i jest też mocniej odczuwalny rano po przebudzeniu. Chorzy uskarżają się też na ból twarzy i uszu, błona śluzowa ich nosa jest zaczerwieniona i obrzęknięta podobnie jak powieki. Częstym objawem towarzyszącym infekcjom bakteryjnym jest i wysoka gorączka, nawet powyżej 38°C.

Domowe sposoby leczenia kataru zatokowego

Leczenie zapalonych zatok dobrze zacząć od zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w swoim otoczeniu. Sprawdzą się specjalne nawilżacze lub mokre ręczniki rozłożone na grzejnikach. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20°C.
By udrożnić zatkany nos, warto wykonać inhalacje parowe z olejkami eterycznymi (eukaliptusowy, tymiankowy, goździkowy) oraz płukać go przy użyciu 0,9% roztworu chlorku sodu (w każdej aptece bez recepty). Bezpieczny sposób na oczyszczanie nosa to również woda morska w sprayu.
Pogorszone samopoczucie i pozostałe objawy kataru zatokowego złagodzi picie ciepłej herbaty z dodatkiem cytryny i rozgrzewających przypraw korzennych, mleko z dodatkiem odkażającego czosnku i miodu, napary z lipy czy malin. Do tego zaleca się, jak w przypadku każdej choroby, zbilansowaną dietę i wypoczynek.

Powikłania

Zapalenie zatok przynosowych i katar zatokowy to choroba niegroźna dla życia, z którą zazwyczaj chory radzi sobie sposobami domowymi lub z pomocą leków dostępnych bez recepty. W przypadku mocnego zaniedbania stanu zdrowia i braku odpowiedniego leczenia może jednak dojść do szerzenia się schorzenia i wystąpienia powikłań takich jak:
– trwałe upośledzenie węchu,
– zapalenie tkanek oczodołu,
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
a w rzadkich przypadkach nawet do zapalenia zatoki jamistej.

Kiedy do lekarza?

Katar zatokowy wywołany przez zapalenie zatok przynosowych wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, gdy po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów i podjętych próbach leczenia domowymi sposobami i lekami bez recepty, nie ma efektów, a dolegliwości nasilają się.
Chory otrzyma prawdopodobnie leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz preparaty obkurczające śluzówkę nosa (ksylometazolina, oksymetazolina). Przy infekcjach trwających dłużej niż 2 tygodnie i utrzymującej się wysokiej temperaturze może być włączona terapia antybiotykiem. O wszystkim decyduje lekarz!

Udostępnij:

Więcej:

E-recepta – co to jest, jak działa, dlaczego warto?

E-recepta lub elektroniczna recepta to internetowy sposób generowania recept. Oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi, ponieważ pomaga zmniejszyć liczbę błędów i usprawnić proces. Dzięki e-receptom lekarze mogą łatwo wysyłać recepty bezpośrednio do aptek za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Eliminuje to papierkową robotę i upraszcza proces zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców. Ponadto e-recepty są bezpieczne i pozwalają na lepsze śledzenie leków, aby zapewnić, że każdy przyjmuje właściwe leki na czas zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czytaj dalej »

Kiedy warto skonsultować się z psychologiem?

Zastanawiasz się, kiedy warto skonsultować się z psychologiem? W dzisiejszym świecie ludzie mają coraz więcej problemów i stresów. Wiele osób szuka pomocy u specjalistów, takich jak psychologowie, aby zrozumieć swoje problemy i znaleźć rozwiązania. Psychologowie zajmują się diagnozowaniem i leczeniem osób borykających się z problemami psychicznymi, emocjonalnymi, czy adaptacyjnymi.

Czytaj dalej »

Angina – przyczyny, objawy, leczenie

Angina jest chorobą zakaźną, która atakuje gardło i migdałki. Jest ona wywoływana przez zakażenie bakteriami lub wirusami i może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, gdy osoba cierpiąca na anginę kaszle lub kicha.

Czytaj dalej »