Katar zatokowy – przyczyny, leczenie, objawy – co pomaga?

Katar każdorazowo utrudnia życie chorego, ponieważ zaburza naturalny sposób oddychania. Spośród wielu jego odmian jedna charakteryzuje się dodatkowym bólem w okolicach czoła, niemożliwością wydmuchania wydzieliny i nieustannym uczuciem zatkanego nosa. To katar zatokowy.
woman, sneeze, blowing nose-699004.jpg

Potrzebujesz pomocy? Umów się:

Czy poza dużym dyskomfortem niesie jakieś zdrowotne konsekwencje? Co go powoduje i w jaki sposób leczyć tę odmianę kataru?
Najważniejsze fakty w poniższym artykule.

Czym jest katar zatokowy?

Gęsta zielona lub żółta wydzielina z nosa, czyli katar zatokowy, to efekt zapalenia zatok przynosowych. Do choroby dochodzi wskutek wniknięcia do organizmu wirusów powodujących zwykłe przeziębienie. W sytuacji, gdy nieżyt nosa przybiera ostrą postać, ujście zatok zostaje zatkane, a wewnątrz namnażają się bakterie.

Jak się objawia?

Katar zatokowy powoduje bardzo złe samopoczucie: trudno go usunąć, bo spływa on do gardła, podrażniając przy tym śluzówkę. Stąd chrypka, kaszel, a czasami nawet mdłości i wymioty.
Zalegająca wydzielina zaburza odczuwanie zapachów i smaku oraz – przede wszystkim – powoduje uczucie rozpierania czoła i ból głowy, który nasila się przy pochylaniu i jest też mocniej odczuwalny rano po przebudzeniu. Chorzy uskarżają się też na ból twarzy i uszu, błona śluzowa ich nosa jest zaczerwieniona i obrzęknięta podobnie jak powieki. Częstym objawem towarzyszącym infekcjom bakteryjnym jest i wysoka gorączka, nawet powyżej 38°C.

Domowe sposoby leczenia kataru zatokowego

Leczenie zapalonych zatok dobrze zacząć od zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w swoim otoczeniu. Sprawdzą się specjalne nawilżacze lub mokre ręczniki rozłożone na grzejnikach. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20°C.
By udrożnić zatkany nos, warto wykonać inhalacje parowe z olejkami eterycznymi (eukaliptusowy, tymiankowy, goździkowy) oraz płukać go przy użyciu 0,9% roztworu chlorku sodu (w każdej aptece bez recepty). Bezpieczny sposób na oczyszczanie nosa to również woda morska w sprayu.
Pogorszone samopoczucie i pozostałe objawy kataru zatokowego złagodzi picie ciepłej herbaty z dodatkiem cytryny i rozgrzewających przypraw korzennych, mleko z dodatkiem odkażającego czosnku i miodu, napary z lipy czy malin. Do tego zaleca się, jak w przypadku każdej choroby, zbilansowaną dietę i wypoczynek.

Powikłania

Zapalenie zatok przynosowych i katar zatokowy to choroba niegroźna dla życia, z którą zazwyczaj chory radzi sobie sposobami domowymi lub z pomocą leków dostępnych bez recepty. W przypadku mocnego zaniedbania stanu zdrowia i braku odpowiedniego leczenia może jednak dojść do szerzenia się schorzenia i wystąpienia powikłań takich jak:
– trwałe upośledzenie węchu,
– zapalenie tkanek oczodołu,
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
a w rzadkich przypadkach nawet do zapalenia zatoki jamistej.

Kiedy do lekarza?

Katar zatokowy wywołany przez zapalenie zatok przynosowych wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, gdy po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów i podjętych próbach leczenia domowymi sposobami i lekami bez recepty, nie ma efektów, a dolegliwości nasilają się.
Chory otrzyma prawdopodobnie leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz preparaty obkurczające śluzówkę nosa (ksylometazolina, oksymetazolina). Przy infekcjach trwających dłużej niż 2 tygodnie i utrzymującej się wysokiej temperaturze może być włączona terapia antybiotykiem. O wszystkim decyduje lekarz!

Udostępnij:

Więcej:

Teleporady w pediatrii-nowoczesna opieka dla dzieci

W dzisiejszym dynamicznym świecie znalezienie równowagi między zapewnieniem kompleksowej opieki zdrowotnej dla dzieci a dostosowaniem się do współczesnych trendów technologicznych stało się wyzwaniem. Teleporady w pediatrii wyłaniają się jako innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko ułatwia dostęp do opieki, ale także spełnia oczekiwania rodziców i zabezpiecza zdrowie najmłodszych członków społeczeństwa.

Czytaj dalej »

Telemedycyna – rewolucja w dostępie do opieki zdrowotnej

W dzisiejszym dynamicznym świecie telemedycyna wyłania się jako kluczowy gracz, odmieniający krajobraz opieki zdrowotnej. Ten obszar medycyny, łączący technologię z opieką zdrowotną, nie tylko przekształca tradycyjne podejście do leczenia, ale także zrewolucjonizował dostępność do usług medycznych. Telemedycyna nie jest już jedynie eksperymentem, lecz staje się integralną częścią systemu opieki zdrowotnej, przynosząc szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i profesjonalistów medycznych.

Czytaj dalej »

Psychologia zdrowia-związek między umysłem a ciałem

W dzisiejszym społeczeństwie zaczynamy coraz bardziej doceniać wpływ psychiki na nasze zdrowie fizyczne. Koncepcja związku między umysłem a ciałem, znana jako psychologia zdrowia, podkreśla istotną rolę, jaką nasze myśli, uczucia i stany emocjonalne odgrywają w utrzymaniu równowagi zdrowia.

Czytaj dalej »