Potrzebujesz pomocy? Umów się:
Co to jest dermatoskopia?
Dermatoskopia to proces badania skóry przy użyciu specjalistycznego mikroskopu zwanego dermatoskopem. Składa się on z oświetlenia oraz systemu soczewek, które umożliwiają lekarzowi i specjalistom dermatologii analizę zmian skórnych, takich jak: znamiona, pieprzyki czy brodawki, w dużo większych powiększeniach niż przy użyciu zwykłej lupy. Dzięki temu narzędziu dermatolog może ocenić strukturę, kształt i kolor zmian skórnych oraz podejmować decyzje, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa.
Wpływ dermatoskopii na medycynę i życie pacjentów
Dermatoskopia wykorzystuje zarówno postęp technologiczny, jak i rosnącą świadomość ludzi na temat nowotworów skóry. W wyniku jej wprowadzenia do praktyki lekarskiej, diagnostyka i leczenie raka skóry uległy znacznej poprawie. Lepsze wykrywanie zmian skórnych przyczyniło się do obniżenia śmiertelności z powodu raka skóry, a dla pacjentów oznacza to większe szanse na wyleczenie.
Szerokie zastosowanie
Dermatoskopia ma szerokie zastosowanie nie tylko w diagnostyce raka skóry, ale również w przypadku innych poważnych chorób skóry. Pomaga lekarzom w wykrywaniu uprzednio niewidocznych zmian, takich jak łuszczyca, liszaje, czy egzemy oraz pozwala na wdrożenie właściwego leczenia już we wczesnym stadium.
Kiedy warto przeprowadzić dermatoskopie?
Dermatoskopia może być bardzo pomocna w wykrywaniu czerniaka skóry, dlatego zaleca się ją wykonywać w przypadku niepokojących zmian na skórze, takich jak nieregularnie ukształtowane znamiona/pieprzyków, a także duże lub bardzo ciemne plamy. To alternatywna metoda dla pobierania wycinków tkanek, co niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Badanie umożliwia odróżnienie łagodnych znamion od tych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ponadto dermatoskopia może pomóc w diagnozowaniu różnych chorób skóry, w tym zakażenia świerzbowcem. Jest to bezpieczne, niewymagające ingerencji chirurgicznej badanie, które warto wykonać dla swojego zdrowia i spokoju.