Angina – przyczyny, objawy, leczenie

Angina jest chorobą zakaźną, która atakuje gardło i migdałki. Jest ona wywoływana przez zakażenie bakteriami lub wirusami i może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, gdy osoba cierpiąca na anginę kaszle lub kicha.

Potrzebujesz pomocy? Umów się:

Jakie są objawy anginy i konsekwencje nieleczenia jej?


Najczęstszym objawem zapalenia migdałków jest ból gardła. Inne objawy mogą obejmować gorączkę, ból głowy, trudności w połykaniu, obrzęk gruczołów szyi, kaszel i zmęczenie. Jeśli infekcja jest spowodowana przez wirusa lub bakterie, może zostać przepisany antybiotyk, który pomoże usunąć infekcję. Bez leczenia migdałki mogą ulec poważnemu zapaleniu i zakażeniu, co może prowadzić do dalszych powikłań, takich jak:

1) Ropnie – Ropień jest kieszenią ropy, która tworzy się, gdy bakterie zostają uwięzione w zablokowanej tkance w gardle. Może powodować ból i obrzęk, a także trudności w oddychaniu.

2) Trudności w oddychaniu – Opuchnięte migdałki mogą blokować drogi oddechowe, utrudniając oddychanie. Może to być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które mogą mieć trudności ze zrozumieniem, jak radzić sobie z objawami.

3) Rozprzestrzenianie się infekcji – Bez leczenia bakterie lub wirusy, które spowodowały zapalenie migdałków, mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała, takie jak klatka piersiowa lub uszy. Może to prowadzić do dodatkowych infekcji i powikłań.

4) Odwodnienie – W wyniku choroby, takiej jak angina, ludzie często stają się odwodnieni z powodu zmniejszonego spożycia płynów w celu zmniejszenia bólu związanego z połykaniem. Odwodnienie może również mają poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Leczenie anginy


Leczenie anginy zwykle obejmuje antybiotyki zwalczające infekcje, a także leki zmniejszające stan zapalny i łagodzące ból. W ciężkich przypadkach konieczna może być hospitalizacja. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się anginy, ważne jest przestrzeganie zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk i unikanie dzielenia się z innymi. Ponadto ważne jest również unikanie kontaktu z kimkolwiek, kto ma objawy choroby.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś w Twoim domu może mieć zapalenie migdałków, jak najszybciej udaj się do lekarza w celu diagnozy i leczenia. Wczesne wykrycie może pomóc zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się i poważnym powikłaniom. Nieleczona angina może prowadzić do ropni, posocznicy (zatrucia krwi), a nawet śmierci. Podjęcie kroków mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej zakaźnej choroby ma zasadnicze znaczenie dla zachowania zdrowia własnego i osób z najbliższego otoczenia.

Udostępnij:

Więcej:

W czym może pomóc nam neurolog?

Neurolog to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorób układu nerwowego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do neurologa mogą skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: drętwienie kończyn, bóle głowy, problemy z pamięcią, utratę równowagi czy drgawki. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak neurolog może pomóc pacjentom zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz jakie nowoczesne metody leczenia są stosowane w tej dziedzinie medycyny.

Czytaj dalej »

Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja to zaburzenie psychiczne, które może mieć zauważalny wpływ na zdrowie, jakość życia oraz funkcjonowanie jednostki. W niniejszym artykule skupimy się na przyczynach powstawania depresji. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków na świecie, zrozumienie przyczyn tego zaburzenia jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii leczenia.

Czytaj dalej »